circumvention-tools-fa

JonDo

JonDo یک ابزار پراکسی مشابه Tor است که میتواند برای دور زدن سانسور اینترنتی، بکار رود. این ابزار بعنوان یک پروژه دانشگاهی، در المان با نام Java Anon Proxy (JAP) ابداع شد. مشابه Tor، دلیل اصلی ابداع JonDo فراهم آوردن امکان گمنام ماندن کاربران موقع استفاده از وب است. همانند Tor، این سرویس نیز با ارسال ترافیک از طریق چندین سرویس دهنده مستقل کار میکند.

اما بر خلاف Tor، در شبکه JonDo مخلوطی از سرورهایی که توسط داوطلبان اداره می شوند و سرورهایی که متعلق به شرکت  JonDo می باشد، در کنار هم فعالیت می کنند. این نوع ترکیب بندی به کاربر امکان انتخاب سرعت بین ۵۰-۳۰ kBit/s (در حدود سرعت ارتباطی یک مودم آنالوگ) بصورت رایگان، و سرعن بیش از ۶۰۰ kBit/s در ازای پرداخت هزینه آن را می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت خدمات مختلف و مقایسه آنها به آدرس زیر رجوع کنید: https://anonymous-proxy-servers.net/en/payment.html .

 اطلاعات عمومی

سیستم عامل های تحت پشتیبانی
زبان های برنامه

انگلیسی، آلمانی، چک، هلندی، فرانسوی، و روسی 

وبسایت https://www.jondos.de
پشتیبانی تالار گقتگو: https://anonymous-proxy-servers.net/forum
ویکی: https://anonymous-proxy-servers.net/wiki
فرم تماس: https://anonymous-proxy-servers.net/bin/contact.pl?

نصب

برای استفاده از JonDo نیاز به دانلود نرم افزار کلاینت آن برای سیستم عامل خود، از وب سایت https://www.jondos.de/en/download دارید. نسخه های برنامه برای سیستم عامل های لینوکس (حدود ۹ مگابایت) و برای Mac OS X (حدود ۱۷ مگابایت)، و برای ویندوز (حدود ۳۵ مگابایت) موجود است. 

پس از آنکه کلاینت را دانولد کردید، آن مانند نرم افزارهای دیگر بر روی سیستم عامل رایانه خود نصب کنید. ممکن است از شما سوال شود که آیا مایلید تا نرم افزار مزبور بر روی رایانه شما نصب گردد یا نسخه ای قابل حمل از آن ایجاد شود. در مثال ما، فرض بر آنست که  JonDo را بر روی رایانه خود نصب می کنید.  

کاربران ویندوز ممکن است به استفاده از مرورگر JonDoFox که توضیحات آن در پی می آید دعوت شوند.

 پیکربندی و استفاده 

وقتی که برای اولین بار از JonDo استفاده میکنید، میتوانید زبان مورد علاقه خود را برای استفاده انتخاب نمائید.

 jondo_config1

در مرحله بعد سطح جزئیاتی را که در هنگام استفاده از خدمات برنامه مایلید مشاهده کنید، ملاحظه خواهید کرد. کاربران کم تجربه بایستی گزینه "Simplified view" را برگزینند.  

jondo_config8

در صفحه بعد، برای پیکربندی مرورگر وب با پراکسی JonDo از شما سوال میشود. روی نام مرورگر خود کلیلک کرده و دستورات را دنبال نمائید.

 jondo_config2

برای اینکه مطمئن شوید مرورگر خود را، صحیح پیکربندی نموده اید: در پنجره اصلی JonDo، ناشناسی یا Anonymity را به حالت Off قرار دهید و مرورگر وبی را که پیکربندی کرده اید، باز کنید. 

jondo_config33

اگر JonDo به شما پیغام هشدار نمایش داد، گزینه Yes را انتخاب نمائید، در اینحالت همه چیز درست تنظیم شده است و میتوانید گزینه "The warning is shown. Websurfing is possible after confirmation" را انتخاب نمائید. اگر گزینه دیگری مناسب کار شما است، آن را انتخاب نموده و نرم افزار نصب در مورد آن به شما راهنمائی بیشتری ارائه خواهد کرد. 

jondo_config3

حال، در قدم بعد، برای اطمینان از اینکه پیکربندی را درست انجام داده اید:  anonymity را در پانل کنترل On نمائید و با کمک مرورگری که پیکربندی کرده اید یک وبسایت را باز کنید. 

 jondo_config9

 اگر وب سایت شما باز شد، همه چیز مرتب است و میتوانید روی "Connection established, websurfing is fine" کلیک کنید. اگر مورد دیگری مد نظر شما است، نرم افزار نصب برنامه، به شما در مورد آن راهنمائی خواهد کرد.

jondo_config5

حال که پیکربندی تقریبا انجام شده است. شما میتوانید از طریق JonDo به وب دسترسی داشته باشید. باید توجه داشته باشید که مرورگر وب نیز باید بگونه ای تنظیم شده باشد که هیچگونه روزنه نفوذی نداشته باشد. این مورد نیز موقع انتخاب مرورگر توضیح داده میشود. 

jondo_config7

اگر سرویس دهنده های استاندارد JonDo در کشور شما مسدود شده اند، گزینه ضد سانسور را امتحان کنید. برای اینکار، روی Config کلیک کرده و در پنجره اصلی JonDo زبانه network را انتخاب کنید. سپس روی "Connect to other JAP/JonDo users in order to reach the anonymization service" کلیک کنید. پیام هشدار را بخوانید و سپس روی Yes کلیک کنید. 

jondo_config10

 برای اطمینان حاصل کردن از اینکه مرورگر شما به طرز صحیحی پیکربندی شده است، می توانید به آدرس  http://what-is-my-ip-address.anonymous-proxy-servers.net مراجعه کنید تا در صورت وجود ایراد آن را به شما بازگو کند. 

JonDoFox

جهت برقرای امنیت بیشتر، تیم سازنده  JonDoNym نسخه ای از مرورگر وب فایر فاکس با ایجاد تغییراتی فراهم نموده است که آن را JonDoFox می نامند. همانند بسته مرورگر Tor، این برنامه از نشت اطلاعات اضافی در هنگامی از ابراز ناشناس ماندن استفاده می کنید، جلوگیری می کند. 

مرورگر مذکور را می توانید از آدرس https://anonymous-proxy-servers.net/en/jondofox.html دانلود کنید.