circumvention-tools-fa

ایجاد یک رله  TOR

اگر شما در کشوری زندگی می کنید که سانسور اینتذنت در آن وجود نداشته یا در حد کمی اعمل می شود، ممکن است بخواهید یک رله TOR یا یک پل TOR را اداره کنید و بدینترتیب به سایر کاربران TOR در استفاده از اینترنت بدون سانسور یاری برسانید. 

شبکه  TOR مرهون افراد داوطلبی است که پهنای باند خود را در اختیار شبکه می گذارند. هرچه تعداد افراد بیشتری به راندن رله روی بیاورند، شبکه  سریعتر شده و از امنیت بیشتری برخوردار خواهد شد. برای کمک به افرادی که با استفاده از TOR می خواهند بر سانسور اینترنت غلبه کنند، ایجاد رله پلی بهتر از رله معمولی است.

رله های پلی (یا بطور خلاصه پل ها) رله هایی از شبکه TOR هستند که دایرکتوری اصلی (و عمومی)    فهرست نشده اند. حتی اگر ISP تمامی ارتباطات با رله های شناخته شده TOR را فیلتر کند، احتمالآ قادر نخواهد بود که مانع دسترسی به تمامی پل ها شود. 

خطرات مربوط به راندن یک گروه TOR (رله TOR)

یک گروه  TOR، نوعی پراکسی عمومی است، بنابراین گرداندن آن می تواند خطراتی مانند آنچه که در مورد خطرات اداره پراکسی در این راهنما بدان اشاره شده است، در پی خواهد داشت. با این وجود، یک گره  TOR به دو صورت ایجاد می شود: یا به صورت گروه خروجی یا به شکل گره واسطه (برخی اوقات به آن گره غیر خروجی نیز می گویند). گره واسطه، ترافیک رمزنگاری شده داده ها را فقط به گره بعدی پاس می دهد، بنابراین به کاربران ناشناس اجازه نمی دهد تا مستقیمآ با وبسایت های خارج شبکه TOR ارتباط برقرار کنند. اداره کردن هر یک از انواع گره ها به شبکه  TOR در مجموع کمک می کند. گرداندن گره خروجی خصوصآ بسیار مفید خواهد بود، چرا که در مقام مقایسه، گره های خروجی کمیابند. گرداندن گره های واسطه ای عمومآ از خطر کمتری برخوردار است، چراکه این گره ها معمولآ در مقایسه با پراکسی های عمومی، توجه کمتری را به خود جلب می کنند، زیرا آدرس IP یک گره واسطه هرگز در  فایل های مخزن ذخیره داده های  ISP ها (لاگ) نمایان نمی شود. از انجاییکه پل یک گره خروجی محسوب نمی شود، احتمال کمتری وجود دارد که به خاطر استفاده کردن دیگران از گروه پل، به شما اخطار داده شود. 

گرداندن گره واسطه یا پل اگرچه احتمالآ با شکایت مواجه نمی شود، انا ممکن است اعتراض ISP شما را بنابر دلایل عمومی تری در پی داشته باشد. بعنوان مثال، شبکه  TOR ممکن است مورد تایید ISP نبوده یا حتی مشترکین از استفاده از هرگونه سرویس عمومی منع شده باشد. برای آشنایی با راهکارهای دیگری در ارتباط یا نحوه اداره امن یک گره خروجی TOR به آدرس زیر مراجعه کنید.  

 https://blog.torproject.org/blog/tips-running-exit-node-minimal-harassment.

 برای اداره کردن یک رله یا رله پل چه باید بکنم؟

برای اداره کردن یک رله TOR فقط چند پیش شرط محدود وجود دارد:

  • پهنای باند ارتباط اینترنتی شما باید حداقل ۲۰ کیلو بایت در ثانیه در هر دو جهت باشد (و باید این امر که در زمان روشن بودن رایانه شما، ارتباط اینترنتی تان دائمآ در حال استفاده باشد، برای ارتباطتان مشکلی ایجاد نکند).  
  • به ارتباط اینترنتی نیاز دارید که ادرس IP ان در معرض دسترس عمومی باشد.
  • اگر رایانه شما در پشت یک دیوار آتش (network address translation (NAT  قرار داشته باشد و به ادرس IP عمومی (یا خارجی) خود دسترسی ندارید، باید یک قاعده port forwarding ( احاطه کردن درگاه) در روتر خود ایجاد کنید. این کار را می توانید با کمک Tor Universal Plug and Play یا به صورت دستی با استفاده از دستورالعمل های راهنمای روتر خود یا در وبسایت portforward.com به آدرس   (http://portforward.com/english/applications port_forwarding/HTTPS/HTTPSindex.htm) انجام دهید.

آنچه که ضرورت ندارد:

  • لازم نیست که رایانه شما دائمآ روشن بوده وآنلاین باشد (دایرکتری TOR رایانه شما را در زمان روشن بودن کشف می کند).
  • نیازی ندارد که آدرس IP استاتیک داشته باشید. 

دانلود کردن TOR

برای دانلود کردن TOR به وبسایت /https://www.torproject.org  مراجعه کرده و در منوی navigation menu برروی Download کلیک کنید. 

در صفحه Available Tor Bundles page، نسخه ای را که سازگار با سیستم عامل رایانه تان است، انتخاب کنید. 

torbun

نصب TOR در گنولینوکس 

برای کسب اطلاعات لازم در این مورد می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

https://www.torproject.org/docs/tor-doc-relay.html.en  

 نصب TOR در میکروسافت ویندوز

برنامه نصب را اجرا کرده و در زمان لازم برروی NEXT کلیک کنید.

اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنید، تمامی گزینه هایی را که در پنجره زیر ملاحظه می کنید، نصب نمایید: 

 Choose components to install 

اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده نمی کنید گزینه Torbutton را از انتخاب هایتان حذف کنید ( امکان نصب فایرفاکس و Torbutton در فرصت های آتی وجود خواهد داشت).

زمانیکه مراحل نصب به پایان رسید، با کلیک کردن برروی Finish، و با در نظر داشتن اینکه گزینه  « Run installed: components now » علامت زده شده باشد، برنامه TOR را اجرا کنید، مطابق زیر:

Finish Tor installation 

پیکربندی های لازم برای تبدیل رایانه خود به پل Tor

۱. پانل کنترلی ویدالیا را باز کنید.

۲. در پانل کنترل ویدالیا، برروی Settings کلیک کنید:   

 Vidalia control panel with "Settings" highlighted

۳. در پنجره Settings، برروی Sharing کلیک کنید:

the sharing settings window

۴. برای ایجاد پل، برروی "Help censored users reach the Tor network کلیک کنید:

Activate a bridge

۵. اگر از آدرس NAT IP در یک شبکه محلی استفاده می کنید، لازم است یک قاعده port forwarding  در روتر خود ایجاد کنید. می توانید از برنامه TOR بخواهید تا سیستم احاطه درگاه را برای شما پیکربندی کند: برای این منظور برروی  "Attempt to automatically configure port forwarding" کلیک کنید. 

setupRelay02

۶. برروی Test کلیک کنید تا ملاحظه کنید که آیا Tor تنظیمات لازم برای port forwarding in the router را در روتر شما ایجاد کرده است:

setupRelay03

 اگر TOR نتوانست پیکربندی port forwarding را انجام دهد، لطفآ به Tor FAQ در 

https://trac.torproject.org/projects/tor/wiki/TheOnionRouter/TorFAQ#ServerForFirewalledClients

مراجعه کنید.

تبریک می گویم! اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد، پل شما ایجاد شده و کار می کند. اطلاعات پل شما به دایرکتوری پل های مخفی افزوده شده و در دسترس کاربرانی که بدان نیاز داشته باشند، قرار خواهد گرفت.

 به اشتراک گذاری پل خود با دوستانتان

اگر پل را مخصوصآ برای کمک به دوستان خود جهت دسترسی به شبکه TOR ایجاد کرده اید، می توانید اطلاعات موجود در پایین پنجره Settings را کپی کرده و برای آنها ارسال کنید:

setupRelay04