circumvention-tools-fa

تنظیمات پراکسی و FoxyProxy

یک سرورِ پراکسی به شما این اجازه را میدهد تا در صورت بلاک بودن دسترسی مستقیم به وب سایت یا مکانی در اینترنت در کشورِ شما یا ISP بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. انواع مختلفی از پراکسی ها وجود دارند از جمله:

  • وب پراکسی ها، که در استفاده از آن تنها به دانستنِ آدرسِ یک وب سایت احتیاج دارید http://www.example.com/cgi-bin/nph-proxy.cgi نمونه از URL وب پراکسی میباشد.
  • پراکسیِ http, که در استفاده از آن شما به تغییر تنظیمات مروگرِ خود احتیاج دارید. این نوع  از پراکسی ها تنها بر روی محتوای وب سایتها اثر دارند. شما اطلاعات دربارهٔ پراکسی های http را به صورت "proxy.example.com:۳۱۲۸"  یا "۱۹۲.۱۶۸.۰.۱:۸۰۸۰" دریافت می کنید. 
  •  پراکسی های Socks که در استفاده از آن شما به تغییر تنظیمات مروگرِ خود احتیاج دارید. پراکسیهای Socks برای استفاده در بیشتر برنامههای اینترنت کاربرد دارند از جمله ابزرهای ایمیل یا پیامک فوری. اطلاعاتِ پراکسیِ Socks شبیه اطلاعاتِ پراکسیِ http میباشد.

شما میتوانید بدون نیاز به هیچ گونه تنظیماتی و تنها با وارد کردن یورل به طور مستقیم از یک وب پراکسی استفاده کنید.

تنظیماتِ  پیش فرض پراکسیِ فایرفاکسِ

در فایرفاکسِ ۴ (لینوکس) شما میتوانید با کلیک کردن بر روی منوی فایرفاکس در بالای سمت چپِ صفحه و انتخاب گزینهٔ Options به صفحهٔ تنظیمات وارد شوید. در پنجره پاپ آپ ایکونی را  تحت عنوان   Advanced را انتخاب کرده و سپس برگه Network را کلیک کنید. پنجرهٔ زیر پدیدار میشود. 

‏Settings را انتخاب کرده و بر روی " Manual proxy configuration" کلیک کرده و سپس اطلاعاتِ سرورِ پراکسیِ مورد نظر را وارد کنید. لطفا به خاطر داشته باشید که پراکسیِ http  و پراکسیِ SOCKS به صورت مجزا کار میکنند و اطلاعاتِ مربوط به آنها باید در مکانهای اختصاص یافت وارد شود. دو نقطه (: ) احتمالی در اطلاعاتِ پراکسیِ شما جدا کنندهٔ آدرسِ پراکسی و شمارهٔ درگاه میباشد. پنجرهٔ نمایان شده باید این گونه باشد. 

 بعد از کلیک کردنِ Ok  تنظیمات  شما ذخیره خواهد شد و در آینده  مروگرِ شما به صورت خود کار توسط آن پروکسی با مقصد ارتباط برقرار خواهد کرد. در صورت دریافتِ یک پیامِ هشدار نظیر " Unable to find the proxy server" یاhe proxy server is refusing connections" تنظیمات پروکسیِ شما مشکلی‌دارد. در آن حالت مراحل بالا را دوباره تکرار کرده و "No Proxy" را در صفحهٔ آخر برای غیرِ فعال کردن پروکسی انتخاب کنید. 

FoxyProxy

FoxyProxy یک افزودنیِ نرم افزار رایگان برای مروگرِ اینترنت فایرفاکس است که مدیریتِ تعدادِ زیادی از پروکسی‌ها و همچنین تبدیل به دیگری را آسان کرده است. برای معلومات دربارهٔ FoxyProxy به http://getfoxyproxy.org/ مراجعه کنید.  

نصب 

 در فایرفاکسِ 4 (لینوکس)، بر روی منوی فایرفاکس در بالای سمت چپِ صفحه کلیک کرده و سپس افزودنیها را انتخاب کنید. در پنجرهٔ پاپ آپ اسم افزودنیِ مورد نظر را در نوارِ جستجو در بالای سمت راست نوشته (در این مورد "" FoxyProxyو Enter را کلیک کنید. در خروجی جستجو شما شاهدِ دو نسخهٔ مختلف از FoxyProxy خواهید بود: استاندارد و بیسیک. برای یک مقایسه کامل از این دو ویرایشِ رایگان به http://getfoxyproxy.org/downloads.html#editions مراجعه کنید. اما ویرایشِ بیسیک برای دور زدنِ ابتدایی کافی‌ می‌باشد. بعد از تصمیم گرفتن دربارهٔ آن که کدام ویرایش را می‌خواهید Install  را کلیک کنید.  

بعد از نصبِ فایرفاکس باید ریستارت شده و سپس سایتِ کمکِ فخیپرخی را باز کنید. شما میتوانید ایکونِ فخیپرخی را در گوشهٔ سمت راست مهسهده کنید. 

 

تنظیمات 

برای اینکه FoxyProxy   کار خود را انجام دهد نیاز به دانستنِ این دارد که از کدام پروکسی استفاده کند. پنجرهٔ تنظیمات را با کلیک کردن بر روی ایکونِ گوشهٔ سمت راست پنجرهٔ فایرفاکس باز کنید. پنجرهٔ تنظیمات شبیه تصویر زیر است:  

بر روی "Add New Proxy" کلیک کنید. در پنجره ی بعدی اطلاعات پروکسی را همانندِ تنظیمات پیش فرض پروکسیِ فایرفاکسِ  وارد کنید: 

 "Manuel Proxy Configuration"" را انتخاب کنید و سپس آدرسِ آی ‌پی یا میزبان را وارد کرده و مطمئن شوید که پورتِ پروکسیِ شما در محل مناسب قرار گرفته شده است. در صورت وجودِ "SOCKS Proxy" آن را انتخاب کرده سپس Ok را کلیک کنید. شما میتوانید پروکسی های بیشتری را با تکرار مراحل بالا بیفزاید.  

استفاده

شما میتوانید پروکسی‌های خود را با کلیکِ راست کردن بر ایکونِ فاکس در گوشهٔ سمت راستِ پنجرهٔ فایرفاکس  به پرومسی های دیگر عوض کنید (یا اینکه از هیچ پروکسی ای استفاده نکنید). 

برای انتخاب یک سرور پراکسی، کافی است بر روی پراکسی که می خواهید استفاده کنید، کلیک چپ بکنید.